Novi ste u svetu nošenja i ne snalazite se sa terminologijom? Napravila sam „kratak“ pregled i podelila ga u različite kategorije kako biste se lakše snašli. Ako sam zaboravila neki termin, pišite mi da dopunim ovaj mali rečnik 🙂
VRSTE NOSILJKI
Pre svega, kad kažem nosiljka mislim na sve u čemu se beba može nositi pa i na marame.
- Elastična marama: marama idealna za male bebe, udobna do 8-9 kg i odlična za početak. Nije najbolji izbor za leto jer se nosi u tri sloja preko bebe.
- Tkana marama: odlična za bebe i decu svih uzrasta. Dolazi u različitim veličinama i moguće ju je vezati na različite načine. Odlična za leto. OVDE sam pisala detaljno o razlikama između tkane i elastične marame.
- Ring-sling: kraći komad tkane marame sa prstenovima na jednom kraju. Veoma lako se namešta, najbolja letnja nosiljka. Može se koristiti od rođenja do kraja nošenja. Najbolji izbor za nošenje bebe na boku.
- Nosiljka sa kopčama: kopča se u struku i na lopaticama. Praktična za brzo nameštanje.
- Mei-tai (meh-dai): Nosiljka koja se vezuje širokim trakama. Veoma udobna i dobar je izbor ako oba roditelja planiraju da nose a potpuno su različite građe.
- Onbuhimo: nosiljka za visoko nošenje na leđima. Nema pojas pa je sve težina na ramenima. Nosiljka koju ili obožavate ili mrzite.
TKANA MARAMA
Od tkanih marama je napravljena nauka u poslednjih nekoliko godina i o njima bi se moglo napisati jako puno zasebnih tekstova, ali ono što je glavno zapamtiti je da sve marame imaju istu svrhu: da nam pomognu da udobno nosimo decu. I tanka marama u višeslojnom vezu može biti veoma udobna, čak i udobnija od nosiljke. Nemoojte se previše opterećivati sastavom i gustinom tkanja, birajte ono što vam je oku lepo, ono što vam se na dodir sviđa. Maramu koja vam je lepa sigurno ćete želeti da nosite 🙂
- Veličine: tkane marame dolaze u veličinama od 2 do 8 ali su najčešće 5,6 i 7. To su *bazne veličine. Kraće marame služe uglavnom za bočne i leđne *vezove.
- Bazna veličina: ona veličina kojom možete vezati „osnovni“ FWCC vez. Sa ovom veličinom možete sve: nositi napred, na boku i na leđima.
- Vezovi: različiti načini vezanja marame. Svaki ima svoj naziv i najčešće skraćenicu pod kojom je poznat. Prvi vez koji se uči za nošenje novorođenčeta napred je FWCC, a među poznatijima su još FCC, Kangaroo, Ruck, DH, Robin’s hip carry…
- Blend: mešavina različitih materijala. Najčešće pamuk i lan, pamuk i svila, pamuk i konoplja…
- Gramaža (po bebonosećim fb grupama često „gsm“): Težina marame po metru kvadratnom odnosno gustina tkanja. Smatra se da su tanje marame bolje za male bebe dok su deblje (iznad 270 g/m²) za bebe teže od 10-12 kg. Ovo je vrlo individualno, i teže dete se može nositi i u tanjim maramama. U prilog ovome govori činjenica da su se dugo proizvodile samo tanke marame, do 220-240 g/m².
- Vrsta tkanja: postoji jaaaako mnogo različitih vrsta tkanja, najčešće su žakardno, keper, riblja kost, dijamantno… Može se ceo poseban post napisati na ovu temu. Od tkanja i materijala zavisi koliko lako ili teško će se marama lomiti, da li će se lako motati…
- Lomljenje: nove tkane marame, u zabvisnosti od tkanja i gustine, znaju da budu čvrste i grube, pa kažemo da ih treba slomiti. Slomljena marama je ona koja je meka i lako se mota. Lomi se najlakše peglanjem sa puno pare i nošenjem.
NOSILJKE
- Panel: deo koji ide preko bebinih leđa. Između bebinih nogica uvek mora da ide od jamice jednog kolena do jamice drugog kolena. Nosiljka je detetu mala ako ja panel preuzan, a velika ako panel prelazi ovu širinu „od kolena do kolena“.
- Naramenice: deo koji stavljamo na ramena, kopčaju se na leđima, na lopaticama. Mogu biti deblje ili tanje, uže ili šire.
- Pojas: deo koji kopčamo oko struka i koji pomaže da se težina deteta bolje rasporedi. Može biti tvrđi ili mekši, širi ili uži. Šta će kome više odgovarati je opet jako individualno.
- PFA (Personal fit adjuster): mala gurtna na prednjoj strani naramenice (kod panela). Služi za podešavanje dužine tapaciranog dela naramenice. Sitnije osobe će stegnuti PFA, dok će krupnije morati da otpuste.
- Poprečni kaiš na leđima: drži naramenice da ne spadaju sa ramena. Trebalo bi da bude otprilike na sredini lopatica za maksimalnu udobnost.
- Konverzija/polukonverzija: nosiljka napravljena u celosti ili delimično od tkane marame.